Ogólne
· Strona główna
· Forum
· Download
· Kontakt


Test szybkości łącza
· Test przez www
· Test pobierania danych

Neostrada
· Dial-up Neostrada
· Hasło Neostrada
· Sterowniki Neostrada

Rozrywka komputerowa
· Filmy
· Muzyka - Winamp

Bezpieczeństwo w sieci
· Antywiurs
· Firewall
· Antyspyware
· Higiena użytkowania
· Testy zabezpieczeń

Usługi internetowe
· Przeglądarki internetowe
· Poczta e-mail
· Ściąganie plików-Getright

Poza techniką
· Mały Książę - mp3

Testowanie jakości zabezpieczeń komputera

Dział ten przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników komputera. Niektóre linki które się tu znajdują prowadzą do stron w języku angielskim, także aby móc korzytać z informacji tam zawartych trzeba nieco znać ten język :-).
Pisząc ten artykuł opierałem się częściowo na informacjach zawartych w forum strony www.searchengines.pl, jest to prawdziwa skrabnica wiedzy, także po bardziej szczegółowe informacje odsyłam na powyższą stronę.

Typowe programy antywirusowe - takie kombajny jak Panda, czy Norton Antywirus, konstruwane są tak, by same podejmowały decyzje, nie "obciążająć" tym użytkownika; np. firewall zawarty w Pandzie (a raczej jego rozległe możliwości konfiguracji), mogą zawrócić w głowie niejednemu zaawansowanemu użytkownikowi komputera. (Dla nie będących "w temacie" dodam, że to czysta ironia :-) ). Także takie programy można polecić początkującym użytkownikom. Nie chcę tutaj podważyć ich możliwości, ale ich "sztuczna inteligencja", ograniczająca do minimum konieczność interwencji użytkownika w wielu przypadkach, może doprowadzić do sytuacji, których nie chcemy.

Myślę, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest instalacja kilku darmowych programów (chyba, że nie mamy co robić z pieniędzmi - ale nawet w takim wypadku lepiej je oddać instytucjom charytatywnym :-) ).
Np. Avast!+Zonealarm+Microsoft Antispyware to trójca, która ma spore możliwości, oczywiście każdy z wymienionych powyżej programów można zastąpić innym - ulubionym :-). Zaznaczam, że tego rodzaju programy zabezpieczająca są najczęściej darmowe jeśli nie używamy komputera do zastosowań komercyjnych (szczegółowe informację można znaleźć na stronach producentów), także jeśli używamy komputera w firmie trzeba będzie poszukać innych rozwiązań

Poniższe testy dotyczą przede wszystkim wykrywania luk, którymi intruz (hacker, czy robak), może dostać się do komputera - znajomość słabych punktów naszego systemu pozwoli lepiej go zabezpieczyć.
Dodatkowo umieściłem 2 linki do skanerów antywiusowych - nie polecam stosowania tylko takiej ochrony antywirusowej, lepiej jest traktować to jako uzupełnienie programu antywirusowego, który cały czas powinien działać na komputerze.

Na początek polecam odwiedzenie poniższej strony i zapoznanie się z ogólną oceną programów typu firewall, po testach. Zwracam uwagę na wyniki firewalli wbudowanych w system Windows XP (zarówno z SP1 jak i SP2) :-)

Wyniki testów popularnych programów firewall
Kilka testów na stronie programu firewall Sygate

Skanowanie - Sygate
Skaner producenta jednego z najlepszych i najpopularniejszych programów firewall - ZonaAlaram

Skanowanie - ZoneLabs
Skaner producenta programów zabezpieczających Norton

Skanowanie - Norton
Polski skaner antywirusowy online - MksVir

Skaner antywirusowy - MksVir
Polska wersja skanera antywirusowego online - Panda


Skaner antywirusowy - Panda

Polecam strony:      Gedeon - komiks artystyczny
Inne linki: Remonty Lublin

Design kadames