Ogólne
· Strona główna
· Forum
· Download
· Kontakt


Test szybkości łącza
· Test przez www
· Test pobierania danych

Neostrada
· Dial-up Neostrada
· Hasło Neostrada
· Sterowniki Neostrada

Rozrywka komputerowa
· Filmy
· Muzyka - Winamp

Bezpieczeństwo w sieci
· Antywiurs
· Firewall
· Antyspyware
       · Ad-Aware
       · Spybot
· Higiena użytkowania
· Testy zabezpieczeń

Usługi internetowe
· Przeglądarki internetowe
· Poczta e-mail
· Ściąganie plików-Getright

Poza techniką
· Mały Książę - mp3

Programy szpiegujące (spyware) - narastająca plaga

Szacunki różnych producentów programów antywirusowych co do iloœci komputerów w internecie zarażonych oprogramowaniem szpiegującym są różne, ale plasują się w okolicach 80%, powtarzam - około 80% komputerów ma w sobie programy szpiegujące lub ślady takich programów. To prawdziwa plaga.

Problem być może nie jest zbyt poważny kiedy używamy komputera wyłącznie dla rozrywki.
A co jęśli czasem robimy przelewy bankowe przez internet?
A co jeśli czasem wchodzimy na firmowy komputer np. z domu używając haseł?
Czy nawet zwykła poczta elektroniczna - czy wiesz, że programy szpiegujące mogę zapisywać np. wszystkie klawisze wciśnięte na klawiaturze - wystarczy że wpiszesz hasło..., nawet jeśli nie przesyłamy pocztą tajemnic wojskowych nie chcielibyśmy żeby ktoś mógł ją czytać.
Zwykłe programy antywirusowe, nawet te kompercyjne często nie radzą sobie z usunięciem spyware (szpiegów), różnica między "tradycyjnymi" wirusami a programami szpiegującymi jest duża. Zauważmy, że wirusy pisane są często przez nastolatków, którzy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy co "wpuszczają" do internetu. Z "dobrze działającego" wirusa można mieć najwyżej satysfakcję.
A co ze szpiegami? Wykorzystując te programy można zdobyć informacje, które w łatwy sposób pomogą okradać.
A jeżeli gdzieś są pieniądze, znajdą się i profesjonalni programiści piszący takie programy, które będą bardzo trudne do wykrycia.

Powiedzmy, że mamy firmę sprzedającą jabłka w dużym mieście... :-). Firma ma bazę danych stałych klientów zapisaną na komputerze podłączonym do internetu. Pracownicy mogą z dowolnego miejsca połączyć się z tą bazą i sprawdzić np. adres klienta. Konkurencyjna firma instaluje program szpiegujący na komputerze jednego z pracowników i zdobywa hasła do bazy danych. Teraz pracownicy tej firmy jeżdżą po mieście oferując jabłka sprzedawcom, więdząc o ich zapotrzebowanich.
Powyższy przykład jest może nieco śmieszny, ale aż strach opuszczać wodze wyobraźnie, do czego może doprowadzić ignorowanie niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą spyware

Polecam strony:      Gedeon - komiks artystyczny
Inne linki: Remonty Lublin

Design kadames