Ogólne
· Strona główna
· Forum
· Download
· Kontakt


Test szybkości łącza
· Test przez www
· Test pobierania danych

Neostrada
· Dial-up Neostrada
· Hasło Neostrada
· Sterowniki Neostrada

Rozrywka komputerowa
· Filmy
· Muzyka - Winamp

Bezpieczeństwo w sieci
· Antywiurs
· Firewall
       · ZoneAlarm (Eng)
· Antyspyware
· Higiena użytkowania
· Testy zabezpieczeń

Usługi internetowe
· Przeglądarki internetowe
· Poczta e-mail
· Ściąganie plików-Getright

Poza techniką
· Mały Książę - mp3

Instalowanie programu firewall na przykładzie Kerio Personal FirewallPrzed instalacją pobieramy wersję instalacyjną programu Kerio:

[Pobierz Kerio 4.2.2.911]
 • Uruchamiamy pobrany plik, wybieramy jako język instalacji angielski (Stany Zjednoczone) i klikamy "OK"
 • W kreatorze, który się uruchomi klikamy "Next"
 • Będziemy mogli przeczytać informację o nowej wersji, znowu klikamy "Next"
 • W oknie z licencją zaznaczamy akceptację i klikamy "Next"
 • W pytaniu o miejsce instalacji możemy zostawić domyślne i klikamy "Next"
 • W oknie z pytaniem o sposób zachowania się programu wybieramy "Advanced", jeśli wybierzemy "Simple" program zablokuje nam zbyt wiele rzeczy na początek
 • Wszystkie niezbędne informacje powinny być już zebrane, klikamy na "Install"
 • Po chwili powinien się pojawić ekran z informacją o zakończeniu instalacji; klikamy "Finish"
 • Niezbędne będzie uruchomienie Windowsa ponownie, jeżeli w poniższym oknie klikniemy "Yes", komputer zrobi to automatycznie. Zanim uruchomisz komputer ponownie proponuje przeczytać kilka poniższych punktów, żeby nie ogarnęło Cię zdziwienie ;-)
 • Po ponownym uruchomiwniu komputera obok zegara powinna się pojawić ikona tarczy
 • W ten sposób zaczynamy przygodę z naszym firewallem :-). Na początku jego działanie będzie uciążliwe. Program oprócz kontroli ruchu sieciowego kontroluje uruchamiane programy (jest to dodatkowa ochrona). Jednak możliwości uczenia się Kerio są duże i niebawem program będzie działał niemal niezauważalnie chroniąc komputer.
  Pierwsze z czym się spotkamy to wyskakujące okna z pytaniem czy pozwalasz na uruchomienie jakiegoś programu, przez inny program (ale taki komunikat nie musi się pojawić)
 • W przypadku takiego komunikatu interesują nas 3 zaznaczone opcje
  I - "Utwórz regułe dla tej aplikacji i więcej nie pytaj" - z tą opcją obchodzimy się ostrożnie. Jeżeli zaznaczymy ją, program zapamięta naszą odpowiedź, w ten sposób możemy sobie na stałe zablokować jakiś program, lub jakąś usługę w internecie (np. gadu-gadu). W przypadku takiej blokady ratunkeim będą zmiany w konfiguracji programu.
  Z drugiej strony ta opcja jest bardzo ważna jeśli chodzi o nauczenie programu na stałe, jak ma działać.
 • Poniżej na kilku przykładach zaprezentuje działanie programu
 • Nawiązywanie połączenia z internetem (w tym przykładzie przez Neostradę
 • I - nazwa połączenia (w tym przypadku połączenie typu dial-up)
  II, III - internet nie jest "zaufaną" siecią, ale to co wybierzemy nie będzie miało większego znaczenia przekornie wybieram opcję II
 • Połączenie w Neostradzie, to połączenie wdzwaniane, także program pyta, czy zezwolić na połączenie z danym numerem (tak do końca nie jest - w Neostradzie nie łączymy się z numerem telefonu, ale to nie istotne :-) ). Wybieram opcję "Tak, kontynuować"
 • Po nawiązaniu połączenia pojawia się okno z informacjami:,
  I - program "xyqotywot"...
  II - ...próbuje nawiażac połączenie z adresem 63.246.146.91 na porcie 2473 (to jest adres w formacie zrozumiałym dla komputera, jeśli go za bardzo nie rozumiesz, nie przejmuj się ;-) )
  III - ...coś ta nazwa programu wygląda mi podejrzanie, myśle że warto byłoby to zablokować na stałe (jak wspomniałem blokowanie na stałe może być nieco niebezpieczne). Z drugiej strony wiem, że w 2 minuty, po zainstalowaniu Windowsa mój komputer zaraził się robakiem "Sasser", domyślam się, że ten wredny program będzie próbował zarażać inne komputery w internecie, także trzeba go zablokować na stałe. Pytaniem brzmi: czy ten program (xyqotywot), na pewno odpowiada za "Sassera"? Nie mam pewności, więc NIE zaznaczam opcji "utwórz regułę", tylko blokuje go tymczasowo... (opcja III pozostaje psta klikam na opcję IV - "bloku")
 • Po chwili mam następny komunikat z Kerio; ktoś próbuje dostać się do mojego komputera. "Ostrzeżenie o przychodzącym połączeniu". To może być szczególnie niebezpieczne. W moim przypadku rozpoznaje intruza na pierwszy rzut oka - jakiś domorosły haker łączący się przez Neostradę ;-). Szczerze mówiąc nie interesuje mnie co on na moim komputerze chce sprawdzić, blokuje delikwenta na stałe: zaznaczam opcję "Utwórz regułę..." i klikam na "Blokuj". Więcej komunikatów o takim niebezpieczeństwie Kerio mi nie wyświetli, wszyscy podobni będą blokowani - dokładnie na tym polega umiejętność "uczenia się" programu
 • Krótka chwila i znowu podobna informacja. Aż ciarki przechodzą jak nasz komputer jest często atakowany :-). Tym razem ktoś próbuje wykorzystać mechanizm Windowsa do udostępniania plików i drukarek. Blokuje na stałe: zaznaczam "Utwórz regułę..." i klikam "Blokuj"
 • Chciałbym może obejrzeć jakąś stronę internetową. Powiedzmy, że będzie to Wirtualna Polska pod adresem www.wp.pl. Oczywiście pojawi się komunikat. Jaki program - w naszym przykładzie przeglądarka "Opera", z jakim adresem ("Zdalny punkt") - tu jest adres Wirtualnej Polski w formacie komputerowym. Zaznaczam opcję "Utwórz regułę..." i klikam na "Dopuść"
 • W ten sposób nauczyliśmy program, że chcemy oglądać strony internetowe, więcej nas o to pytał nie będzie
 • Do tej pory po nawiązaniu połączenia po około minucie pojawiało się okno z odliczającym czasem... za minutę komputer uruchomi się ponownie brrrr (tak działa robak Sasser i podobne). Ale teraz... :-)? Pracuje już z pół godziny i nie ma wstrętnego okna :-). Czyżbym zablokował robaka?
 • Chcę porozmawiać przez Gadu-Gadu, oczywiście pojawi się komunikat, zaznaczam "Utwórz regułę..." i klikam "Dopuść"
 • Może się jednak zdarzyć, że jakiś program nie chce się połączyć z internetem. Np. przez przypadek zaznaczyliśmy "Utwórz regułę..." i kliknęliśmy na "Bloku" dla programu Gad-Gadu. W takiej sytuacji, aby to odblokować przechodzimy do programu Kerio, którego ikona widoczna jest obok zegara jako tarcza, klikamy na nią 2x
 • W programie po lewej stronie klikamy na zakładkę "Ochrona sieci" - I, wyszukujemy nasz program na liście - II, w miejscu gdzie jest zaznaczone "blokuj" klikamy aż pojawi się "dopuść" - III
 • Jeśli używamy programy firewall dlatego, że wiemy o robaku w naszym komputerze, który zajmuje nasze łącze, a samo zainstalowanie Kerio nic nie pomogło, to jest możliwe, że nie zablokowaliśmy insekta :-). W dowolnym momencie możemy sprawdzić jaki program z jaką prędkością wysyła/odbiera dane. Uruchamiamy Kerio klikając na ikone obok zegara tak jak poprzednio, później klikamy na zakładkę "Przegląd" i jak na dłoni widać prędkość wysyłania odbierania. Na poniższym obrazku widzimy np., że program "Opera" odbiera dane z prędkością 9,41kB/s i wysyła 0,16kB/s
 • Szczególnie podejrzene powinny być dla nas programy, które z dużą szybkością wysyłają dane. Np. w Neostradzie o prędkości 128kbps maksymalna możliwość wysyłania to około 8kB/s - jeżeli przy jakimś programie jest taka wartość, zwróćmy uwagę na jego nazwę, przejdźmy do zakładki "Ochrona sieci" i zablokujmy go.
 • Jeżeli instalujesz na komputerze dużo nowych programów ochrona systemu przez Kerio może niec o denerwować ciągle będzie się pojawiało okno z inforacjami o akceptacji zmian. W dowolnym momencie możemy wyłączyć ochronę systemu, pozostawiając ochronę sieci, wystraczy wejść do zakładki "Ochrona systemu" i na górze zmienić opcję "Włącz ochronę systemu" na pustą.


Jak widać korzystanie z programu blokującego nie musi być zbyt trudne. Jednak na początku może się zdarzać, że zablokujemy coś ważnego, albo jakiemuś robakowi pozwolimy na łączenie się. W miare zdobywania doświadczenia przy obsłudze tego programu nauczymy się co powinno być blokowane, a co nie.
Jeśli nie chcemy zarażać innych komputerów w internecie robakiem, który dostał się do naszego komputera i nie chcemy żeby inni użytkownicy sieci oglądali zawartość naszego komputera używajmy firewalla.
Zaznaczając opcję "Utwórz regułe dla tego połączenia i więcej nie pytaj" nauczymy na stałe program Kerio co ma być blokowane/dopuszczane i wkrótce jego działanie nie będzie uciążliwe.
Po 30 dniach od zainstalowania pewne funkcje w programie wygasną, jednak samo działanie programu będzie prawidłowe

Polecam strony:      Gedeon - komiks artystyczny
Inne linki: Remonty Lublin

Design kadames